Hu Zhuo, the new member of the Standing Committee of the Gansu Provincial Committee, served as secretary of the Gansu Provincial Committee of political science and law.

category:Hot click:579
 Hu Zhuo, the new member of the Standing Committee of the Gansu Provincial Committee, served as secretary of the Gansu Provincial Committee of political science and law.


Hu Zhuo was vice chairman of the Guangxi autonomous region and director of the Public Security Bureau. On November 14, Gansu Organization Network released a news: Recently, the Central Committee approved that Comrade Hu Zhuo was appointed member of Gansu Provincial Committee and Standing Committee.

Ma Shizhong, the former Secretary of Gansu Political and Legal Committee, entered Beijing in August to serve as a member of the Party group of the Supreme Peoples Court and director of the Political Department.

Hu Zhuo was born in April 1964, Yongxin, Jiangxi Province. He has been engaged in political and legal work for many years. He was the Director of Nanchang Public Security Bureau, the Standing Committee of Nanchang Municipal Committee, the Secretary of the Political and Legal Committee, the Deputy Secretary of the Political and Legal Committee of Jiangxi Provincial Committee, and the Director of the Justice Department of Jiangxi Province.

In August 2015, he left his hometown of Jiangxi for the first time and was promoted to vice-chairman of the government of Guangxi Autonomous Region, member of the Party group, director of the Public Security Department of the Autonomous Region and Secretary of the Party Committee.

CV of Hu Zhuo

Hu Zhuo, male, Han nationality, Yongxin County, Jiangxi Province, was born in April 1964, joined the Communist Party of China in December 1986, and worked in August 1983. He holds an on-the-job postgraduate degree.

08 months in 1983, three cadres and staff members of Jiangxi Provincial Public Security Bureau.

In February 1990, three deputy section directors of Jiangxi Public Security Bureau (1990.10-1991.10) trained in Yudu County Public Security Bureau, Jiangxi Province, and served as deputy director)

1992, 06 month, chief of Secretariat, Department of household affairs, Jiangxi Provincial Public Security Bureau

In December 1994, the deputy director of household affairs department of Jiangxi Public Security Bureau (during 1995.02-1996.02) was the group leader of Baocun District, Dongbao Township, Lichuan County, Jiangxi Province; (1996.08-1998.12) was the undergraduate correspondence student of political law major in correspondence college of the Central Party School; (1999.09-2002.01) was the on-the-job postgraduate of law major of Jiangxi Party School of the CPC Provincial Committee. Study and graduate)

1997 08 month deputy chief of police supervision team of Jiangxi Provincial Public Security Bureau

1999 03 deputy director of Jiangxi Provincial Public Security Bureau

December 2000 deputy director of traffic administration bureau of Jiangxi Provincial Public Security Bureau

2003 04 month director of Jiangxi Provincial Public Security Office

December 2004, Director of Nanchang Public Security Bureau, Deputy Secretary of Party Committee, October 2005, Standing Committee of Nanchang Municipal Committee, Director of Municipal Public Security Bureau and Secretary of Party Committee, June 2008, Standing Committee of Nanchang Municipal Committee of Jiangxi Province, Secretary of Municipal Committee of Political and Legal Affairs (concurrently), Director of Municipal Public Security Bureau and Secretary of Party Committee, May 2011, Deputy Secretary of Jiangxi Provincial Committee of Political and Legal Affairs (main office level) March 2015 Secretary of the Party Group, Director of the Judicial Department of Jiangxi Province and First Political Committee of the Provincial Prison Administration in August 2015, Vice-Chairman of the Guangxi Zhuang Autonomous Region Government, Member of the Party Group, Director of the Public Security Department of the Autonomous Region, Secretary of the Party Committee, Secretary of the Standing Committee of the Gansu Provincial Party Committee and Secretary of the Political and Legal Committee in November 2018. Source: editor in charge of Changan Avenue governor: Qian Yue Xiao _NBJ10675

December 2004, Nanchang Municipal Public Security Bureau, deputy secretary of the Party committee.

October 2005 Nanchang Municipal Committee, Secretary of the Municipal Public Security Bureau, Secretary of the Party committee

June 2008 Standing Committee of Nanchang Municipal Committee, Secretary of Municipal Committee of Political and Legal Affairs (concurrently), Director of Municipal Public Security Bureau and Secretary of Party Committee

2011 05, deputy secretary of the Jiangxi Provincial Committee of political science and Law (hall level)

2015 03, Jiangxi Provincial Judicial Department Party Secretary, director and provincial prison administration first political commissar

August 2015 Vice-Chairman of the Guangxi Zhuang Autonomous Region Government, Member of the Party Group, Director of the Public Security Department of the Autonomous Region, Secretary of the Party Committee

In November 2018, the Standing Committee of the Gansu provincial Party committee and Secretary of the political and Law Commission.