Hu Heping, Minister of culture and tourism, has been appointed Vice Minister of the Central Propaganda Department

category:Global
 Hu Heping, Minister of culture and tourism, has been appointed Vice Minister of the Central Propaganda Department


Resume of Hu Heping

Hu Heping, male, Han nationality, was born in Linyi, Shandong Province in October 1962. He began to work in August 1986 and joined the Communist Party of China in June 1982. He graduated from the Department of civil engineering, Tokyo University, Japan, majoring in river basin environment. He has a postgraduate degree and a doctors degree in engineering.

(function(){( window.slotbydup=window .slotbydup||[]).push({id:u5811557,container:ssp_ 5811557, async:true }From September 1980 to August 1986, he studied in the major of farmland water conservancy and water resources engineering in the Department of water conservancy engineering of Tsinghua University. After graduation, he stayed in the University and served as the Deputy Secretary of the Party committee of the Department of water conservancy and hydropower engineering. From September 1992 to September 1995, he majored in river basin environment in Department of civil engineering, Tokyo University, Japan. After graduation, he worked in the river planning department of ina Co., Ltd. In December 1996, he went back to work in Tsinghua University. He successively served as secretary of the Party committee of the College of civil engineering and water conservancy, head of the Organization Department of the University Party committee, director of the academic affairs office and director of the personnel department. He was vice president of Tsinghua University in February 2006, executive deputy secretary and vice president of the Party committee of Tsinghua University in August 2006, and Secretary of the Party committee of Tsinghua University (at the Deputy ministerial level) in December 2008. In November 2013, he served as member of the Standing Committee of the Zhejiang Provincial Committee and head of the organization department. He served as Deputy Secretary of Shaanxi provincial Party committee and President of Party School of Shaanxi provincial Party committee in April 2015, first vice president of China Yanan Cadre College (vice president of the College Council) in May 2015, Secretary of the Party group of the provincial government in March 2016, deputy secretary of the Shaanxi provincial Party Committee, governor and Secretary of the Party group of the provincial government, President of the Party School of the provincial Party committee, first vice president of China Yanan Cadre College (deputy manager of the College Council) in April 2016 In October 2017, he served as secretary of the Shaanxi provincial Party committee, governor of the provincial government and Secretary of the Party group. In January 2018, he served as secretary of the Shaanxi provincial Party committee and director of the Standing Committee of the provincial peoples Congress. In July 2020, he was appointed Vice Minister of the Central Propaganda Department and Secretary of the Party group of the Ministry of culture and tourism. In August 2020, he was appointed Vice Minister of the Central Propaganda Department, Secretary of the Party group and Minister of the Ministry of culture and tourism. Alternate member of the 18th CPC Central Committee, member of the 19th CPC Central Committee, and representative of the 18th and 19th CPC National Congress. Deputy to the 12th and 13th NPC. Source of this article: Peoples Network - Communist Party of China News Network Editor: Xu Meng_ NN7485

From September 1980 to August 1986, he studied in the major of farmland water conservancy and water resources engineering in the Department of water conservancy engineering of Tsinghua University. After graduation, he stayed in the University and worked as Deputy Secretary of the Party committee of the Department of water conservancy and hydropower engineering. From September 1992 to September 1995, he majored in river basin environment in Department of civil engineering, Tokyo University, Japan. After graduation, he worked in the river planning department of ina Co., Ltd. In December 1996, he went back to work in Tsinghua University. He successively served as secretary of the Party committee of the College of civil engineering and water conservancy, head of the Organization Department of the University Party committee, director of the academic affairs office and director of the personnel department. He was vice president of Tsinghua University in February 2006, executive deputy secretary and vice president of the Party committee of Tsinghua University in August 2006, and Secretary of the Party committee of Tsinghua University (at the Deputy ministerial level) in December 2008. In November 2013, he served as member of the Standing Committee of the Zhejiang Provincial Committee and head of the organization department. He served as Deputy Secretary of Shaanxi provincial Party committee and President of Party School of Shaanxi provincial Party committee in April 2015, first vice president of China Yanan Cadre College (vice president of the College Council) in May 2015, Secretary of the Party group of the provincial government in March 2016, deputy secretary of the Shaanxi provincial Party Committee, governor and Secretary of the Party group of the provincial government, President of the Party School of the provincial Party committee, first vice president of China Yanan Cadre College (deputy manager of the College Council) in April 2016 In October 2017, he served as secretary of the Shaanxi provincial Party committee, governor of the provincial government and Secretary of the Party group. In January 2018, he served as secretary of the Shaanxi provincial Party committee and director of the Standing Committee of the provincial peoples Congress. In July 2020, he was appointed Vice Minister of the Central Propaganda Department and Secretary of the Party group of the Ministry of culture and tourism. In August 2020, he was appointed Vice Minister of the Central Propaganda Department, Secretary of the Party group and Minister of the Ministry of culture and tourism.

Alternate member of the 18th CPC Central Committee, member of the 19th CPC Central Committee, and representative of the 18th and 19th CPC National Congress. Deputy to the 12th and 13th NPC.