Xiao Yaqing was appointed Minister of the Ministry of industry and information technology, and Hu Heping was the Minister of culture and tourism

category:Finance
 Xiao Yaqing was appointed Minister of the Ministry of industry and information technology, and Hu Heping was the Minister of culture and tourism


After that, he was transferred to the chairman of Southwest Aluminum (Group) Co., Ltd. in less than two years, Southwest Aluminum (Group) Co., Ltd. has become one of the largest 500 enterprise groups in China from an old state-owned enterprise with accumulated losses of more than 1.6 billion yuan.

In October 2003, Xiao Yaqing, nearly 44 years old, was promoted to deputy general manager of Aluminum Corporation of China. Half a year later, Xiao Yaqing was promoted to Secretary of the Party group and general manager of Chalco, and concurrently served as the chairman of the board of Aluminum Corporation of China. He worked in this position for nearly five years. In February 2009, he was transferred to the position of Deputy Secretary General of the State Council and member of the Party group.

In 2016, Xiao Yaqing was transferred to the state owned assets supervision and Administration Commission of the State Council and Deputy Secretary of the Party Committee for three years. In 2019, he was appointed director of the State Administration of market supervision and administration and Secretary of the Party group.

On July 31, according to the official website of the Ministry of culture and tourism, a few days ago, the CPC Central Committee decided that Comrade Hu Heping would be the Secretary of the Party group of the Ministry of culture and tourism, and Comrade Luo Shugang would no longer be the Secretary of the Party group of the Ministry of culture and tourism.

According to the public resume, Hu Heping was born in October 1962. After graduating from Tsinghua University in 1986, Hu Heping stayed in the university to teach. He successively served as the Deputy group leader, group leader and Deputy Secretary of the Department Party committee of the Department of water conservancy engineering. In 1992, he went to Tokyo University to study for a doctors degree. After graduation, he worked in the river planning department of ina zhusheshe.

In 1996, Hu Heping returned to Tsinghua University, where he served successively as deputy director of the Department of water conservancy and Hydropower Engineering, Secretary of the Party committee of the College of civil engineering and water conservancy, head of the Organization Department of the Party committee of Tsinghua University, director of the office of academic affairs, and director of the personnel department. In 2006, he became Vice President of Tsinghua University at the age of 44.

Hu Heping was appointed Executive Deputy Secretary of the Party committee of Tsinghua University in 2006, and Secretary of the Party committee of Tsinghua University (Vice Minister level) in 2008 for five years.

In November 2013, Hu Heping left the University and was transferred to the Standing Committee of the Zhejiang provincial Party committee and head of the organization department for more than one year. In 2015, he was transferred to the post of deputy secretary of the Shaanxi provincial Party committee and President of the Party School of the provincial Party committee, and later served as the first vice president of China Yanan cadre college.

Hu Heping was appointed governor of Shaanxi Province in 2016, and Secretary of Shaanxi provincial Party committee in 2017.

Luo Shugang, former Minister of culture and tourism, was born in May 1955 and has reached the age of 65.

Resume of Xiao Yaqing

From October 1978 to August 1982, majored in non-ferrous metal pressure processing, Department of metal materials, Central South Institute of mining and metallurgy

August 1982 to August 1994: engineer, section chief, deputy section chief, section chief, deputy director and director of northeast light alloy processing plant

August 1994 December 1995 deputy chief engineer of northeast light alloy processing plant

1995.12-1998.06 chief engineer of northeast light alloy processing plant

June 1998 - June 1999 general manager of Northeast Light Alloy Co., Ltd

2000.12-2003.10 chairman, general manager and member of the Party committee of Southwest Aluminum (Group) Co., Ltd

From October 2003 to April 2004, deputy general manager and member of the Party group of Chalco

2004.04-2009.02 general manager, Secretary of the Party group, chairman and CEO of Chalco (2004.05)

2009.02-2016.01 Deputy Secretary General of the State Council and member of the Party Leading Group

From January 2016 to may 2019, director and Deputy Secretary of the state owned assets supervision and Administration Commission of the State Council

May 2019 - director general and Secretary of the Party group of the State Administration of market supervision and Administration

Secretary of the Party group of the Ministry of industry and information technology in August 2020.

He is currently Secretary of the Party group and Minister of the Ministry of industry and information technology.

Deputy to the 16th CPC National Congress, alternate member of the 17th CPC Central Committee, member of the 18th Central Commission for Discipline Inspection, and member of the 19th CPC Central Committee

Resume of Hu Heping

Hu Heping, male, Han nationality, was born in Linyi, Shandong Province in October 1962. He began to work in August 1986 and joined the Communist Party of China in June 1982. He graduated from the Department of civil engineering, Tokyo University, Japan, majoring in river basin environment. He has a postgraduate degree and a doctors degree in engineering.

From September 1980 to August 1986, majored in water conservancy and water resources engineering, Tsinghua University

1990.03-1992.09 Deputy Secretary of the Party committee of the Department of water conservancy and Hydropower Engineering, Tsinghua University

1992.09-1995.09 Ph.D. student, Department of civil engineering, Tokyo University, Japan

From September 1995 to December 1996, the planning department of ina Co., Ltd

1996.12-1997.03 teacher, Department of water conservancy and Hydropower Engineering, Tsinghua University

1997.03-2000.01 deputy director of Department of water conservancy and Hydropower Engineering, Tsinghua University

2000.01-2002.11 Secretary of the Party committee of the school of civil engineering and water conservancy, Tsinghua University

2002.11-2003.09 head of Organization Department of the Party committee of Tsinghua University

2003.09-2004.08 director of Academic Affairs Office of Tsinghua University

2004.08-2006.02 director of personnel department and director of Human Resources Development Office of Tsinghua University

February 2006 August 2006 vice president of Tsinghua University

2006.08-2007.12 executive deputy secretary and vice president of Tsinghua University

2007.12-2008.12 executive deputy secretary of the Party committee of Tsinghua University

2008.12-2013.11 Secretary of the Party committee of Tsinghua University (Vice Minister level)

2013.11-2015.04 member of the Standing Committee and head of the Organization Department of Zhejiang Provincial Committee

April 2015 may 2015 Deputy Secretary of the Shaanxi provincial Party committee and President of the provincial Party School

From March 2016 to April 2016, deputy secretary of the Shaanxi provincial Party committee and President of the Party School of the provincial Party committee, the first vice president of China Yanan Cadre College (vice chairman of the College Council), and Secretary of the Party group of the provincial government

From April 2016 to October 2016, deputy secretary of the Shaanxi provincial Party committee, governor and Secretary of the Party group of the provincial government, President of the Party School of the provincial Party committee (concurrently), first vice president of China Yanan Cadre College (vice chairman of the College Council)

From October 2016 to December 2016, deputy secretary of the Shaanxi provincial Party committee, governor of the provincial government, Secretary of the Party group, first vice president of China Yanan Cadre College (vice chairman of the College Council)

From December 2016 to October 2017, deputy secretary of the Shaanxi provincial Party committee, governor and Secretary of the Party group of the provincial government, Secretary of the Shaanxi provincial Party committee, governor and Secretary of the Party group of the provincial government from December 2017 to January 2018, Secretary of the Shaanxi provincial Party committee and governor, Secretary of the Shaanxi provincial Party committee and director of the Standing Committee of the provincial peoples Congress from July 2020. He is currently the Secretary and Minister of the Party group of the Ministry of culture and tourism. Alternate member of the 18th CPC Central Committee, member of the 19th CPC Central Committee, and representative of the 18th and 19th CPC National Congress. Deputy to the 12th National Peoples Congress. He is a member of the 13th provincial Party committee and a representative of the 13th provincial Party Congress. Deputy to the 13th Provincial Peoples Congress. Read the warning of many banks: if credit card funds buy real estate and stock speculation, the amount will be reduced and payment will be stopped. The former chairman of Wantong technology is accused by the major shareholder of criminal case and retaliated by his competitors. Lei Jun responds for the first time to bet with Dong Mingzhu for 5 years: I won the regret bet in the sixth year. Source: Zhong Qiming, editor in charge of the Beijing News_ NF5619

From December 2016 to October 2017, deputy secretary of the Shaanxi provincial Party committee, governor and Secretary of the Party group of the provincial government

From October 2017 to December 2017, Secretary of the Shaanxi provincial Party committee, governor of the provincial government and Secretary of the Party group

From December 2017 to January 2018, secretary and governor of Shaanxi Provincial Committee

Secretary of the Party group of the Ministry of culture and tourism in July 2020.

Alternate member of the 18th CPC Central Committee, member of the 19th CPC Central Committee, and representative of the 18th and 19th CPC National Congress. Deputy to the 12th National Peoples Congress. He is a member of the 13th provincial Party committee and a representative of the 13th provincial Party Congress. Deputy to the 13th Provincial Peoples Congress.