He took the initiative to stay in the post after joining the office of the general office of the Central Committee, and then had a new post

category:Global
 He took the initiative to stay in the post after joining the office of the general office of the Central Committee, and then had a new post


Jiangxi organization wechat news on June 17: Yan Yun was appointed as member, standing committee member and Deputy Secretary of Nanchang Municipal Committee; Wang Wanzheng was appointed as member and standing committee member of Nanchang Municipal Committee, and was nominated as deputy mayor of Nanchang municipal government.

Political affairs noted that Wang Wanzheng had been in the middle office for a long time and asked to stay in the local office.

Wang Wanzheng was born in May 1976 in Sishui, Shandong Province. He has a postgraduate degree and a doctor of literature. In 2006, after graduating from the Ph.D. degree in international journalism of China Media University, he worked in the current affairs report magazine of the Propaganda Department of the Central Committee, and successively served as the editor, deputy director of the editorial office, deputy editor, etc.

In 2011, Wang Wanzheng served in the general office of the Central Committee, and once served as the deputy director of the comprehensive department and the deputy director of the manuscript Department of the China regulatory bureau.

In 2015, Wang Wanzheng came to Shangrao City to take a temporary post as deputy director and researcher of the manuscript Department of the Central Bureau of measures and regulations, member of the Party group of Shangrao Municipal Peoples government and assistant to the mayor. The following year, he served as the deputy director and investigator of the supervision office of the Central Bureau of measures and regulations, and continued to be a member of the Party group and assistant mayor of Shangrao Municipal Peoples government.

On July 1, 2016, Shangrao held a lecture on the manuscript writing business of the municipal government office system. Wang Wanzheng was the main speaker. Nearly 800 comrades engaged in manuscript writing in the municipal government office system and relevant departments at the municipal and county levels listened to the lecture. According to the report, Wang Wanzheng took talking about the essentials of manuscript drafting as the title, and gave a vivid and colorful special lecture for you from four aspects: how to understand the manuscript work, the key points of drafting the manuscript, the writing methods of commonly used manuscript and the perception of doing well the manuscript work. He pointed out that attaching importance to manuscripts is a fine tradition of our country and a common practice of all countries in the world. Manuscripts are an important way to ensure the operation of the party and the state, and an important part of the work of the General Office (Office). Wang Wanzheng explained in detail how to draft the manuscript from two aspects: the first one is to establish the document, and the second one is to focus on its application. He stressed that we should establish a sense of unity, the overall situation and the problem orientation, handle the relationship between obedience and principal, work and learn, keep and create, cold and hot, bitterness and pleasure, loss and gain, and use the manuscript to reflect the power of thought, logic, language and emotion

In May 2018, Wang Wanzheng became a member of the Party group and vice mayor of Shangrao municipal government. At that time, Jiangxi Daily published a report that: Wang Wanzheng was a member of the doctor service group of the Central Organization Department, now actively requests to stay in the local office and be responsible for contacting big data talents of Shangrao City.

According to the public resume, Yan Yun was born in November 1972 and graduated from the Chinese language and Literature Department of Nanchang University. He has worked in the transportation system of Jiangxi Province for many years. He was Secretary of the Party committee of Jiangxi port and shipping administration (deputy department level), member of the Party committee and deputy director of the Department of transportation of Jiangxi Province. In February 2019, he was transferred to the Standing Committee and head of the Organization Department of Pingxiang Municipal Committee of Jiangxi Province until his new performance.

Hu Xiaohai was born in September 1966. He has worked in Anyi County, Xinjian County, Xihu District and Qingshanhu District of Nanchang city. He has served as the mayor of Changbu town of Anyi County, the Standing Committee member and organization director of Xinjian County, the Standing Committee member and deputy head of Xihu District, and the standing committee member and deputy head of Qingshanhu district.

From 2008 to 2012, he was Deputy Secretary General of Nanchang municipal government. Later, he served successively as the district chief, Secretary of the District Committee and Secretary of the county committee of Nanchang city. At the beginning of this year, he served as the member of the Standing Committee and vice mayor of Nanchang city.

Resume of Wang Wanzheng

1995.09-1999.07 bachelors degree in Chinese language and literature education of Chinese Department of Shandong Liaocheng Normal University;

July, 1999 to August, 2000: Yucai Middle School Teacher of Shandong Liaocheng trade school;

From September 2000 to March 2003, master of Arts and literature, School of humanities, Zhejiang University;

2003.03-2003.09 unemployed;

2003.09-2006.07 Ph.D. candidate in international journalism, China Media University;

2006.07-2007.07: Intern cadre of the current affairs report magazine of the Publicity Department of the CPC Central Committee;

2007.07-2009.12 editor of the current affairs report of the publicity Ministry of the peoples Republic of China;

2009.12-2010.12 deputy director (deputy director level) of editorial office of current affairs report magazine of publicity Ministry of China;

2010.12-2011.07 deputy director and deputy editor of editorial office of current affairs report magazine of the Publicity Department of the CPC Central Committee (during which: 2010.12-2011.07 seconded to the law and Regulation Office of the Secretariat of the CPC Central Committee);

2011.07-2011.08 Deputy investigator of the measures and regulations Bureau;

2011.08-2012.01: Deputy Director of the regulatory department of the regulatory bureau;

2012.01-2014.07: Deputy Director of the comprehensive Department of the methods and regulations Bureau; (2010.09-2013.07: Post Doctor of the comparative political research center of the Central Compilation and compilation Bureau);

2014.07-2014.09: Deputy Director and investigator of the comprehensive Department of the measures and regulations Bureau;

2014.09-2015.12: Deputy Director and investigator of the manuscript Department of the Regulation Bureau;

2015.12-2016.09: Deputy Director and investigator of the document Office of the Bureau of Chinas measures and regulations, member of the Party group of Shangrao Municipal Peoples government, assistant to the mayor;

2016.09-2016.12: Deputy Director and investigator of the supervision office of the Regulation Bureau, member of the Party group and assistant mayor of Shangrao Municipal Peoples government;

2016.12-2017.12: researcher of the supervision office of the Regulation Bureau, member of the Party group of Shangrao Municipal Peoples government, assistant manager of the mayor;

December 2017 to January 2018: member of the Party group and assistant mayor of Shangrao Municipal Peoples government;

2018.01-2018.04: full time deputy director of the office of the leading group for comprehensive deepening reform of Shangrao Municipal Committee, member of the Party group of Shangrao Municipal Peoples government, assistant to the mayor (on a temporary basis);

May 2018 - deputy mayor and member of the Party group of Shangrao Municipal Peoples government;

June 2020 - member of the Standing Committee of Nanchang Municipal Committee, nominated as the vice mayor of Nanchang municipal government.

Resume of Yan Yun

Yan Yun, male, Han nationality, born in November 1972, member of the Communist Party of China, university degree, Bachelor of Arts.

September, 1990 to July, 1994: major in Chinese language and literature, Department of Chinese, Nanchang University

1994.07-2001.07 cadre of Publicity Department of Jiangxi Provincial Highway Administration Bureau (period: 1995.12-1997.08320 cadre of national highway reconstruction administration department)

2001.07-2001.08 deputy director of Publicity Department of Jiangxi Provincial Highway Administration (department level)

August 2001 to August 2002: office cadre of Jiangxi Provincial Department of Communications

2002.08-2004.03 chief staff of Jiangxi Provincial Department of Communications Office

2004.03-2004.12 director of the party office of Jiangxi Provincial Department of Communications

2004.12-2006.10 deputy director of policy and regulation department of Jiangxi Provincial Department of Communications

2006.10-2007.12 deputy director of the Party Committee Office of Jiangxi Provincial Department of communications and Deputy Secretary of the Party committee of the directly subordinate organs

December, 2007 to November, 2009: Director of the Party Committee Office of Jiangxi Provincial Department of communications and full-time Deputy Secretary of the Party committee of the organs directly under Jiangxi Province

2009.11-2011.01 director of the office of the Party committee of Jiangxi Provincial Department of transportation and full-time Deputy Secretary of the Party committee of the organs directly under Jiangxi Province (period: 2010.03-2010.06 the 36th youth class of Jiangxi provincial Party School)

2011.01-2017.09 Secretary of the Party committee of Jiangxi Provincial Administration of port and waterway (deputy department level) (period: 2013.03-2013.06 training at the receiving Office of letters and calls Bureau of Jiangxi provincial Party committee and government)

2017.09-2019.02 member of the Party committee and deputy director general of Jiangxi Provincial Department of transportation

February 2019 to June 2020: member of the Standing Committee of Pingxiang Municipal Committee and head of the Organization Department of Jiangxi Province

June 2020 -- Deputy Secretary of Nanchang Municipal Committee of Jiangxi Province

Hu Xiaohais resume

Hu Xiaohai, male, Han nationality, born in Anyi, Jiangxi Province in September 1966, worked in August 1985, and joined the Communist Party of China in June 1987 with a postgraduate degree.

September 1983 to July 1985: forestry major study in Jiangxi No.1 Forestry School

Jul. 1985 to Aug. 1985 to be distributed after graduation

August 1985 to May 1988: cadre and Secretary of Youth League Committee of Qingyu township government of Anyi County

May, 1988 to September, 1990: Cadres of Anyi County Committee of the Communist Youth League

September 1990 to September 1993: Deputy Secretary of Anyi County Committee of the Communist Youth League

September, 1993 to November, 1994: Deputy Secretary and chief member of Anyi County Committee of the Communist Youth League

1994.11-1996.08 Secretary of Anyi county Party committee of the Communist Youth League

August, 1996 to March, 1997: Deputy Secretary of the Party committee of Changbu Town, Anyi County, assistant to the county head and member of the Party group of Anyi county government from March, 1997 to October, 1997

October 1997 to June 1999: member of the Standing Committee and head of organization of the new County Committee

June, 1999 to December, 2002: member of Working Committee of Nanchang municipal organ (deputy county level)

2002.12-2006.06 member of the Standing Committee and deputy district chief of the Xihu District Committee of Nanchang City

2006.06-2008.12 member of the Standing Committee and deputy district chief of Qingshanhu District of Nanchang City

2008.12-2010.01: Deputy Secretary General of Nanchang municipal government, member of the Party group of the general office of Nanchang municipal government, director of the management committee and Deputy Secretary of the Party group of the service center of Nanchang Municipal Government

2010.01-2011.06: Deputy Secretary General of Nanchang municipal government and Secretary of Party group of service center of Nanchang Municipal Government

June 2011 to March 2012: Deputy Secretary General of Nanchang municipal government and director of General Office of Nanchang Municipal Government

March 2012 to December 2012: Deputy Secretary General of Nanchang municipal government, director of General Office of Nanchang municipal government and director of Emergency Management Office of Nanchang Municipal Government

2012.12-2013.01 deputy secretary and acting district chief of Qingyunpu District Committee of Nanchang City

2013.01-2014.05: Deputy Secretary of the Party committee and chief of Nanchang Qingyunpu District

2014.05-2016.07 Secretary of the Party committee of Qingyunpu District, Nanchang City (2012.09-2014.12 study in the postgraduate class of public management of Jiangxi provincial Party School)

July 2016 to September 2016: Secretary of Nanchang county Party committee

September 2016: Secretary of Nanchang county Party committee and Secretary of Party Working Committee of Nanchang Xiaolan economic and Technological Development Zone

2020.01 member of the Standing Committee of Nanchang Municipal Committee and vice mayor of Nanchang Municipal Peoples Government

June 2020 Secretary of Nanchang Municipal Committee of political and legal affairs

(function(){( window.slotbydup=window .slotbydup||[]).push({id:u6056789,container:ssp_ 6056789, async:true }(1);}) (); relevant recommendation for more than department level cadres in Jiangxi Jiang wending was appointed Vice Mayor of Jiujiang City after 80 as the Deputy Secretary of the Party committee of the University at the level of vice Ministry after 15 years work in the United Front Department of the Central Committee of the peoples Republic of China. After 70, the promotion of Shandong Normal University at the level of vice province ushered in a deputy secretary of the Party committee book source: responsible editor of Beijing News: Han Jiapeng_ NN9841