Wang Hesheng, the new member of the Standing Committee of Hubei provincial Party committee, appeared at the meeting for the first time

category:Hot
 Wang Hesheng, the new member of the Standing Committee of Hubei provincial Party committee, appeared at the meeting for the first time


The reporter of Beijing News noted that Wang Hesheng, who was officially appointed to the Standing Committee of Hubei provincial Party Committee on February 8, also attended the video conference.

There are five people in the first row in front of the big screen. Except Wang Hesheng, member of the Standing Committee of the new Hubei provincial Party committee, all of them are members of the leading group of the Hubei provincial government.

Wang Xiaodong is the governor of Hubei Province in the middle, Huang Chuping is the executive vice governor of Hubei Province on the left side of Wang Xiaodong, and Cao Guangjing, the vice governor in charge of industry, ecological environment, transportation and other work (after ranking the executive vice governor), Wang Hesheng is the first on the right side of Wang Xiaodong, and Zhao Haishan, the vice governor in charge of natural resources, opening up, finance and other work.

At the back of the first row are the leaders of the provincial departments.

Wang Hesheng is the first senior leader of Hubei provincial Party Committee since the outbreak. He was also a member of the guidance group of the central government to Hubei Province, and earlier participated in relevant work in Hubei with sun Chunlan and others.

Wang Hesheng, born in June 1961, has been in Tianjin for a long time. Since 2008, he has successively served as secretary of the Party committee of Tianjin Health Bureau, secretary and director of the Party committee of Tianjin Health Bureau, and secretary and director of the Party committee of Tianjin Health and Family Planning Commission in June 2014.

In December 2014, Wang he was competent as the executive vice minister of the Publicity Department of Tianjin Municipal Committee. In August 2016, the Standing Committee of Tianjin Municipal Committee and the Minister of the publicity department were transferred as the deputy director and member of the Party group of the national health and Family Planning Commission. In October 2016, he was appointed as the deputy director, member of the Party group and director of the medical reform office of the State Council. In March 2018, he was appointed as the deputy director and member of the Party group of the national health and Family Planning Commission Members.

Resume of Wang Hesheng

Wang Hesheng, male, born in June 1961, from Qingyuan, Hebei Province, joined the party in June 1984, worked in August 1984, with a graduate degree, doctor of law and professor.

Since August 1984, he has successively served as secretary of the general branch of the health department of Tianjin Medical College, Secretary of the general branch of the eight year student office of Tianjin Medical College, deputy secretary of the Youth League Committee of Tianjin Medical College, Secretary of the Youth League Committee of Tianjin Medical College and Secretary of the Youth League Committee of Tianjin Medical University;

March 1997 Deputy Secretary of the Party committee of Tianjin Medical University;

In April 2002, served as the deputy director of Tianjin Education Committee;

In October 2002, he served as the Deputy Secretary of Tianjin Municipal Education and health work committee and the deputy director of Tianjin Municipal Education Committee;

August 2005 Secretary of the Party committee of Tianjin Academy of fine arts;

May 2008 Secretary of the Party committee of Tianjin Health Bureau;

(function() {(window. Slotbydup = window. Slotbydup| []). Push ({ID: u5811557, container: ssp_, async: true});}) (); Secretary and director of the Party committee of Tianjin Health Bureau in May 2010; Secretary and director of the Party committee of Tianjin Health and Family Planning Commission in June 2014; Executive Vice Minister of the Publicity Department of Tianjin municipal Party committee in December 2014; member of the Standing Committee of Tianjin municipal Party committee and publicity department in July 2015) Director; deputy director and member of the Party group of the national health and Family Planning Commission in August 2016; Deputy Director, member of the Party group and director of the medical reform office of the State Council in October 2016; deputy director and member of the Party group of the national health and Family Planning Commission in March 2018. Member of the Standing Committee of the CPC Hubei Provincial Committee in February 2020

In May 2010, served as secretary of the Party committee and director of Tianjin Health Bureau;

Secretary and director of the Party committee of Tianjin Health and Family Planning Commission in June 2014;

Deputy director of Publicity Department of Tianjin Municipal Committee in December 2014;

July 2015 member of the Standing Committee of the CPC Tianjin Municipal Committee and director of the publicity department;

In August 2016, served as deputy director and member of the Party group of the national health and Family Planning Commission;

In October 2016, he served as deputy director of the national health and Family Planning Commission, member of the Party group and director of the medical reform office of the State Council;

In March 2018, he served as deputy director and member of the Party group of the national health and Health Commission.

Member of the Standing Committee of the CPC Hubei Provincial Committee in February 2020