Liang Tiangeng, alternate and organization Minister of the CPC Hebei Provincial Committee, was added as member of the CPPCC Provincial Committee

category:Hot
 Liang Tiangeng, alternate and organization Minister of the CPC Hebei Provincial Committee, was added as member of the CPPCC Provincial Committee


According to the public resume, Liang Tiangeng, born in May 1960, is a famous person in Guangdong and an alternate member of the 19th CPC Central Committee. He once studied in-service as a postgraduate in crop cultivation and farming at Fujian agricultural and Forestry University and obtained a doctors degree in agriculture.

Liang Tiangeng worked in the former Ministry of agriculture in the early stage, and served as the deputy director and director of the Department of human resources and labor. During that time, he briefly served as the researcher of the Research Office of the central organization department and the deputy director of the Guizhou Provincial Commission of restructuring. In April 2008, he was promoted to a member of the Party group of the former Ministry of agriculture, and continued to serve as the director of the Department of human resources and labor.

In March 2012, Liang Tiangeng went to work as a member of the Standing Committee of the Party committee and head of the Organization Department of Tibet Autonomous Region. In December 2014, he was transferred as a member of the Standing Committee and head of the Organization Department of Hebei Province.

Resume of Liang Tiangeng

Liang Tiangeng, male, Han nationality, born in May 1960, is a famous person in Guangdong Province. He joined the party in April 1983 and took part in the work in September 1976. He graduated from Fujian agricultural and Forestry University with a major in crop cultivation and farming. He holds a postgraduate degree, a doctors degree in Agronomy and an agricultural economist.

September 1976 to September 1979: Xiaoliang Zhiqing farm, Dianbai County, Guangdong Province

1979.09-1983.08 study of agricultural economic management in Department of agricultural economics, South China Agricultural College

August, 1983 to September, 1989: cadre and deputy director of the Education Department of the Ministry of agriculture, animal husbandry and Fisheries (during which: October, 1983 to March, 1984: Beijing Agricultural University; April, 1986 to may, 1987: Deputy Director of the Agriculture Committee of Bama Yao Autonomous County, Guangxi Zhuang Autonomous Region)

1989.09-1992.09: chief member of education and publicity department and chief member of Agriculture Department of the Ministry of Agriculture

1992.09-1994.11 deputy director of agricultural information department, Department of agriculture, Ministry of agriculture, deputy director of base Department

1994.11-1995.04 director of grain and oil division, Department of agriculture, Ministry of Agriculture

1995.04-1998.01: researcher of the Research Office of the Organization Department of the CPC Central Committee, leader of the comprehensive group of the national state owned Enterprise Office (1997.03)

(April, 1996 to March, 1998, major in business economy, Department of Finance and trade economy, Graduate School of Chinese Academy of Social Sciences)

1999.05-1999.10 cadres at the level of deputy bureau of personnel and Labor Department of the Ministry of Agriculture

August, 2003 to April, 2008: Director of personnel and Labor Department of the Ministry of Agriculture

(2002.09-2006.06 on the job postgraduates majoring in crop cultivation and farming of Fujian agricultural and Forestry University, with a doctors degree in agriculture; 2006.03-2007.01 one year training course for young and middle-aged cadres of the Central Party School)

2008.04-2012.03 member of the Party group and director of the Department of personnel and labor of the Ministry of Agriculture

2012.03-2014.12 member of the Standing Committee of the Party committee and head of the Organization Department of Tibet Autonomous Region

December 2014 to June 2016: member of the Standing Committee of the CPC Hebei Provincial Committee and head of the Organization Department

2016.06-2018 member of the Standing Committee of the CPC Hebei Provincial Committee, head of the Organization Department, first vice president and President of the Party School of the CPC Hebei Provincial Committee

(function() {(window. Slotbydup = window. Slotbydup| []). Push ({ID: u5811557, container: ssp_, async: true});}) ()); source of this paper: responsible editor of political affairs: Du Shuo