China B Awards: Yin Tiesheng won the best coach Zhu Shiyu won the best player

category:Sports
 China B Awards: Yin Tiesheng won the best coach Zhu Shiyu won the best player


Liu Yi, Secretary General of CFA, Dai Xiaowei, executive committee member of CFA, Shaohua, deputy mayor of Taixing City, Liu Jie, director of marketing department of CFA, Li Lipeng, director of League Division of China Football Association, Tan Hai, director of referee Management Department of CFA and other leaders attended the award ceremony.

In the individual awards, Yin Tiesheng, the coach of Taizhou, won the Best Coach Award, and the most important best athlete award was awarded to Zhu Shiyu of Shenyang City construction. The best shooter belongs to Ma Xiaolei of Chengdu Xingcheng. Li Shi of Chengdu Xingcheng and Zhang Hui of Wuhan three towns won the best goalkeeper Award and the best young player award.

In the past season, the Chinese League B has expanded its force, and the number of participating teams has increased to 32. There are 16 teams in the South and North districts respectively. The total number of matches has reached 522, and the quality and brilliance of the matches are also increasing. Finally, Shenyang City construction, Chengdu Xingcheng and Taizhou Yuanda won the top three places.

Awards List:

Best athlete: Zhu Shiyu (Shenyang City Construction)

Best Coach: Yin Tiesheng (Taizhou Yuanda)

Best shooter: Ma Xiaolei (Xingcheng, Chengdu) 23 goals

Best goalkeeper: Li Shi (Xingcheng, Chengdu)

Best young player: Zhang Hui (three towns in Wuhan)

Excellent referees: Li Wei, Zhu Di, Gu Zhongchao

Best popular players: Ge Wei (Taizhou Yuanda), Zhu Cheng (Hubei chufengheli), Zhang Xingbo (Shenyang urban construction)

Moving fans: Ren Yige (Kunshan), Wang chaoxuan (Xindu, Shanxi), Ye Zhen (Taizhou Yuanda)

Excellent assistant referees: Shi Qiang, LV pin, Wang Zhuo

Outstanding coordinator: Wang Xuejun, Xu Heng, ye Zhi, Yan Ming

Fair competition award: Hebei oli elite, Taizhou Yuanda

The best competition areas of China B League: Chengdu and Shenyang

Best popularity competition area Award: Zibo competition area, Chengdu competition area, Kunshan competition area, Taizhou competition area and Jiangxi competition area

Preliminary stage of Fair Competition Award (South District): Lhasa city investment, Soochow, Shenzhen Pengcheng

Preliminary stage of Fair Competition Award (North District): Beijing Institute of technology, Baoding Yingli Yitong, Yanbian Beiguo

Outstanding Youth Training Club Award: Qingdao Zhongneng, Wuhan three towns, Shenyang City Construction

Outstanding social responsibility Club Awards: Zibo Cuju, Taizhou Yuanda, Zhejiang Yiteng

Excellent cultural construction Club Award: Chengdu Xingcheng, Kunshan, Jiangxi Liansheng international trade

National contribution award: Qingdao Zhongneng, Jiangsu Yancheng Dingli, Wuhan three towns

Special awards: regional management contribution award: Shanghai Football Association, Liaoning football association Partner Award: kalme (China) Co., Ltd., Beijing Tongdao Weiye Technology Co., Ltd., Inner Mongolia Radio and Television Network Information Communication Co., Ltd. the following are the best features of team B in this season: goalkeeper: Li Shi (Chengdu Xingcheng) guard: Gan Rui (Chengdu Xingcheng), Ma Sheng (Hebei elite), Sha Yi Bo (Qingdao Zhongneng), Liu Hao (three towns in Wuhan) midfielder: Wang Feike (Hebei elite), Zhu Shiyu (Shenyang urban construction), song Bo (Qingdao Zhongneng), Tan Fucheng (Suzhou Dongwu) striker: Ma Xiaolei (Xingcheng, Chengdu), Shi Jun (Hebei elite). Source: Netease sports Author: Ding Xu editor in charge: Li Siming ufe50 bjs2696

Special awards:

Regional management contribution award: Shanghai Football Association, Liaoning Football Association

Partner Award: karme (China) Co., Ltd., Beijing Tongdao Weiye Technology Co., Ltd., Inner Mongolia Radio and Television Network Information Communication Co., Ltd

Here is the best lineup of the second team this season:

Goalkeeper: Li Shi (Xingcheng, Chengdu)

Guards: Gan Rui (Chengdu Xingcheng), Ma Sheng (Hebei elite), Sha Yibo (Qingdao Zhongneng), Liu Hao (three towns in Wuhan)

Midfield: Wang Feike (Hebei elite), Zhu Shiyu (Shenyang urban construction), song Bo (Qingdao Zhongneng), Tan Fucheng (Suzhou Dongwu)

Forwards: Ma Xiaolei (Xingcheng, Chengdu), Shi Jun (Hebei elite)