Shaanxi deputy provincial officials died of illness and retired for more than one year

category:Hot
 Shaanxi deputy provincial officials died of illness and retired for more than one year


According to the report, Comrade Hu Taiping is from Lantian, Shaanxi Province. He joined the Communist Party of China in April 1974, worked in June 1974 and retired in October 2018.

That is to say, Hu Taiping has only retired for more than one year.

It is reported that Hu Taiping was born in an ordinary peasant family in Lantian County, Shaanxi Province in August 1955, and grew up on the edge of Qinling mountain with poor natural environment. Because of his poor family, he was engaged in heavy physical labor while going to school. At the age of 13, he was a strong labor force in the production team. At the age of 18, he became the leader of the village Party branch. At the age of 19, he successively served as the leader of the county work team and the Deputy Secretary of the commune Party committee.

After the national college entrance examination system was restored in 1977, Hu Taiping signed up for the college entrance examination, becoming the first batch of college students after the Cultural Revolution and studying in the Northeast Institute of technology. After graduating from University, Hu Taiping went to work again. As general secretary of Xian municipal government, Hu Taiping was deeply influenced by Zhang Tiemin, who was called iron mayor by the common people at that time.

Since then, Hu Taiping has been in Xian for a long time. He once served as the district chief of Lianhu District of Xian and the general office director of Shaanxi provincial Party committee in March 2000. In July of the same year, Hu Taipings post was adjusted again and he became the director of the Department of public security and Secretary of the Party committee of Shaanxi Province.

In January 2006, Hu Taiping was appointed the procurator general of the peoples Procuratorate of Shaanxi Province and promoted to the vice ministerial level. Since then, he has served as the procurator general of Shaanxi Provincial procuratorate for 12 years, and resigned in January last year.

In September 2013, Hu Taiping said in an interview with the media that when it comes to mass work, he said, when the masses come to see you, they are all burning things. But some policemen think that he has trouble running three times a day, his attitude is cold and his speech is blunt, so they want to send him away quickly. I think thats the emotional issue. To do mass work, we must do it with emotion.

In December 2015, Hu Taiping said that the party organization of the procuratorial organ should take the main responsibility of overall strict inspection, take the lead in strictly abiding by the partys political discipline and rules, adhere to strict ideological education, strict cadre management, strict style requirements, strict organization construction and strict system implementation, and provide strong organizational guarantee for the healthy development of procuratorial work. We should take good care of the relatives and the staff around us, and never allow them to do politics and seek personal interests without authorization, or connive them to influence the policy making and personnel arrangement, interfere in the normal operation of work, or acquiesce them to seek illegal interests by using their special identity. We should guide the police to firmly establish the awareness of discipline and rules, consciously regard the partys discipline and political rules as an insurmountable high-voltage line and become the conscious habit of the police.

In October 2017, the peoples Procuratorate of Shaanxi Province held the oath ceremony for the second batch of prosecutors selected and newly appointed to the constitution. Hu Taiping requested that all the procurators, especially the entry prosecutors, should stick to the bottom line of fairness and justice, conscientiously perform the sacred duties given by the Constitution and laws, actively participate in the great practice of promoting the construction of Shaanxi under the rule of law, and always adhere to the independent and fair exercise of procuratorial power in accordance with the law.

Hu Taipings resume

Hu Taiping, born in August 1955, male, Han nationality, Lantian, Shaanxi Province, took part in the work in June 1974, joined the Communist Party of China in April 1974, with a postgraduate degree and a doctor of engineering.

From June 1974 to February 1978, he served as member, deputy leader and team leader of Lantian County Party committee working team of Shaanxi Province, and Deputy Secretary of the Party committee of Mengcun commune;

From February 1978 to February 1982, he majored in Superalloy in the Department of metal materials, Northeast Institute of technology and obtained the bachelors degree of engineering;

From February 1982 to December 1984, he served as the director of the general office and Secretariat of Xian municipal government of Shaanxi Province;

From December 1984 to July 1986, served as deputy director of the machine Department of the general office of Xian municipal government of Shaanxi Province;

From July 1986 to August 1988, served as Deputy Secretary of the Secretariat of General Office of Xian Municipal Committee of Shaanxi Province;

From August 1988 to March 1991, served as the political commissar of Lianhu Branch of Xian Public Security Bureau of Shaanxi Province;

From March 1991 to December 1992, served as member of the Standing Committee and Secretary of the political and Legal Committee of Lianhu District, Xian City, Shaanxi Province;

From December 1992 to August 1993, served as secretary of the political and Legal Committee and deputy district chief of the Lianhu District Committee of Xian City, Shaanxi Province;

From August 1993 to August 1997, served as deputy district chief of Lianhu District, Xian City, Shaanxi Province;

From August 1997 to March 2000, served as Deputy Secretary of the Lianhu District Committee and district chief of Xian City, Shaanxi Province;

From March 2000 to July 2000, served as the director of General Office of Shaanxi provincial Party committee;

From July 2000 to January 2006, served as the director of the Department of public security of Shaanxi Province, Secretary of the Party committee and the first political commissar and Secretary of the Party committee of Shaanxi Provincial Armed Police Corps (during which: from September 2001 to April 2005, studied in the system engineering major of Northwest Polytechnic University and obtained the doctors degree of Engineering);

From January 2006 to January 2018, served as the attorney general and party secretary of Shaanxi Provincial Peoples Procuratorate.

(function() {(window. Slotbydup = window. Slotbydup| []). Push ({ID: 6374560, container: ssp_, size: 300250, display: inlay fix, async: true});))); (source of this paper: political affairs responsibility editor: Du Shuo