Nur Baikeli, former deputy director of the National Development and Reform Commission, was charged with bribery of over 79.1 million yuan

category:Hot
 Nur Baikeli, former deputy director of the National Development and Reform Commission, was charged with bribery of over 79.1 million yuan


On July 25, 2019, the first instance of Shenyang Intermediate Peoples Court of Liaoning Province opened a public hearing to hear the bribery case of Nur Baikeli, former deputy director of the National Development and Reform Commission and former director of the State Energy Administration.

The Peoples Procuratorate of Shenyang City, Liaoning Province, prosecuted the charges. From 1998 to 2018, the defendant, Nur Baikeli, was appointed Vice Secretary and Mayor of Urumqi Municipal Committee of the Communist Party of China, Deputy Secretary of the Standing Committee of the Xinjiang Uygur Autonomous Region of the Communist Party of China, Acting Chairman of the Government, Vice Director of the National Development and Reform Commission and Director of the State Energy Bureau. The convenience of such posts as well as the convenience conditions for the formation of authority and status provide assistance to relevant units and individuals in contracting projects, promoting products and enjoying preferential policies, and illegally accept the property given by the above-mentioned units and individuals directly or through others, amounting to more than 79.1 million yuan.

During the trial, the public prosecution presented relevant evidence, the defendant Nur Baikeli and his defender conducted cross-examination, the prosecution and defense sides fully expressed their opinions under the chairmanship of the court, Nur Baikeli also made a final statement, and pleaded guilty and repented in court. Representatives of the National Peoples Congress, members of the CPPCC, journalists and 50 people from all walks of life attended the hearing.

After the trial, the court adjourned the trial and handed down the judgment on a selective basis.

Personal Resume

1978.11-1983.08 Political Theory Major, Department of Political Science, Xinjiang University

1983.08-1984.11 Student Counselor and General Secretary of League Branch, Department of Political Science, Xinjiang University

1984.11-1989.01 Deputy Secretary of the Committee of Xinjiang University of the Communist Youth League 1989.01-1992.01 Secretary of the Committee of Xinjiang University of the Communist Youth League (1986.09-1989.07 Graduate Study of the Training Department of the Central Party School)

1992.01-1992.06 Minister of Propaganda Department of the Party Committee of Xinjiang University

1992.06-1993.09 Member of the Standing Committee and Minister of Publicity Department of the Party Committee of Xinjiang University

1993.09-1995.04 Assistant Commissioner of Xinjiang Uygur Autonomous Region Kashi District Administration (during which: 1994.05-1994.11 was appointed Deputy Mayor of Feicheng City, Shandong Province)

1995.04-1996.03 Deputy Commissioner of the Kashi Regional Administration of Xinjiang Uygur Autonomous Region

1996.03-1998.02 Deputy Secretary-General of the Government of Xinjiang Uygur Autonomous Region

1998.02-1998.03 Deputy Secretary and Acting Mayor of Urumqi Municipal Committee of Xinjiang Uygur Autonomous Region

1998.03-2000.12 Deputy Secretary and Mayor of Urumqi Municipal Committee of Xinjiang Uygur Autonomous Region

2000.12-2003.04 Deputy Secretary of the Standing Committee and Political and Legal Committee of the Party Committee of Xinjiang Uygur Autonomous Region

2003.04-2005.01 Deputy Secretary of the Party Committee and Deputy Secretary of the Political and Legal Committee of Xinjiang Uygur Autonomous Region

2005.01-2007.12 Deputy Secretary of the Party Committee of Xinjiang Uygur Autonomous Region

2007.12-2008.01 Deputy Secretary of the Party Committee and Acting President of the Government of Xinjiang Uygur Autonomous Region

2008.01-2014.12 Deputy Secretary of the Party Committee and Chairman of the Government of Xinjiang Uygur Autonomous Region

2014.12-2018.10 Deputy Director of the National Development and Reform Commission (at the ministerial level), Member of the Party Leadership, Director of the State Energy Administration and Secretary of the Party Leadership

Alternate members of the 17th and 18th CPC Central Committees, representatives of the 17th and 18th CPC National Congresses, and representatives of the 11th and 12th NPC National Peoples Congresses.

(function () {vars=+Math.random (). toString (36). slice (2); document. write (

); window. slotbydup |[]. push ({id:6374560, container: s,300, 250, infix-display}); source of this article: Yang Yi-NJB64107, responsible editor of Peoples Daily