Zhang Shaochun, former Deputy Minister of finance, was investigated for serious violation of laws and regulations.

category:Society
 Zhang Shaochun, former Deputy Minister of finance, was investigated for serious violation of laws and regulations.


Zhang Shaochun. Data map Zhang Shaochuns resume Zhang Shaochun, male, Han, born in February 1958, Kuandian from Liaoning, joined the Communist Party of China in January 1978, participated in the work in August 1975, graduated from the financial department of the Department of finance of Dongbei University of Finance and Economics, and received a Ph. D. in economics. From 1988 to 1989, the deputy chief of the office of the office of the Treasury Department, deputy director of the office of the Department of finance, the deputy director of the office of the Department of finance, the deputy director of the office of the Ministry of Finance and the Secretary of the chief of the Ministry of Finance from 1989 to 1994, from 1994 to 1998, from 1998 to the Department of finance, the Department of Finance and the division of science and culture. From September 2003 to November 2006, he was the Assistant Minister of Finance and the member of the Party group. From November 2006 to April 2013, he was Deputy Minister of finance, member of the Party group, Deputy Minister of Finance and deputy party secretary of the Party group in April 2013. (excerpts from the official website of the Ministry of Finance) source: Central Committee of Discipline Inspection Commission website client responsibility editor: Li Tian Yi _NN7528 Zhang Shaochun, male, Han, born in February 1958, Kuandian from Liaoning, joined the Communist Party of China in January 1978, participated in the work in August 1975, graduated from the financial department of the Department of finance of Dongbei University of Finance and Economics, and received a Ph. D. in economics. From 1988 to 1989, the deputy chief of the office of the office of the Treasury Department, deputy director of the office of the Department of finance, the deputy director of the office of the Department of finance, the deputy director of the office of the Ministry of Finance and the Secretary of the chief of the Ministry of Finance from 1989 to 1994, from 1994 to 1998, from 1998 to the Department of finance, the Department of Finance and the division of science and culture. From September 2003 to November 2006, he was the Assistant Minister of Finance and the member of the Party group. From November 2006 to April 2013, he was Deputy Minister of finance, member of the Party group, Deputy Minister of Finance and deputy party secretary of the Party group in April 2013. (excerpt from the official website of the Ministry of Finance)