Cong Liang, Secretary-General of the Post-70s generation, joined the Party Leadership Group of the National Development and Reform Commission

category:Global click:72
 Cong Liang, Secretary-General of the Post-70s generation, joined the Party Leadership Group of the National Development and Reform Commission


In June 2018, the leadership of the National Development and Reform Commission (NDRC) was restructured and Cong Liang took over from Li Pumin as Secretary-General.

Cong Liang was born in December 1971 in Wendeng, Shandong Province. Ben Shuobo graduated from the Department of Mechanical Engineering, Tsinghua University, the Department of Economic Information Management, Central University of Finance and Economics, and the Department of World Economy and Politics, Graduate School of Chinese Academy of Social Sciences.

In 1997, Cong Liang joined the National Planning Commission, the predecessor of the National Development and Reform Commission, and worked in the Department of National Economic Integration. Since then, he has served in the Division for more than 20 years. He has successively served as Deputy Director and Director of the Total Quantity Department, Director and Deputy Director of the Comprehensive Department. He was promoted to Director in August 2016 and retired in September 2018.

At present, Cong Liangs division of labor includes: assisting the National Development and Reform Commission (NDRC) to carry out relevant work; assisting Ning Jichao, deputy director of the NDRC, in charge of the Policy Research Laboratory and the Department of National Economic Integration. Emphasis is laid on organizing and coordinating policy research, planning, economic integration, economic operation, economic system reform, finance, price, public opinion propaganda and major issues.

Since July last year, Cong Liang has also served as a spokesman for the National Development and Reform Commission.

In addition, the official website of the National Development and Reform Commission also updated the information of Deputy Director Luo Wen, who left the post of Vice Minister of Industry and Information Technology on February 15 to work in the National Development and Reform Commission.

Rowens responsibilities include: the Division of Regional Economy, the Division of Regional Revitalization, and the Division of Coordinative Development of Economy and National Defense. In charge of Beijing-Tianjin-Hebei coordinated development related work.

At present, the leadership of the National Development and Reform Commission (NDRC) includes seven deputy heads of the first discipline inspection and supervision team, three members of the three-party group, and three deputy secretaries-general:

Director He Lifeng;

Deputy Directors Mu Hong, Zhang Yong, Ningji Zhe, Lian Weiliang, Lin Nianxiu, Hu Zucai, Luowen;

Zhang Wei, Chairman of the Discipline Inspection and Supervision Group of the Central Discipline Commission in the State Development and Reform Commission;

Zhang Wufeng (Director-General of the State Food and Materials Reserve Bureau), Zhang Jianhua (Director-General of the State Energy Administration) and Cong Liang (Secretary-General) are members of the Party group.

Under-Secretary-General Zhou Xiaofei, Su Wei and Ren Zhiwu.

Brilliant resume

Cong Liang, male, Han, born in Wendeng, Shandong Province in December 1971, is a member of the Communist Party of China.

He graduated from the Department of Mechanical Engineering of Tsinghua University in July 1994 with a bachelors degree in engineering.

He graduated from the Department of Economic Information Management, Central University of Finance and Economics in April 1997 with a Masters degree in Economics.

From September 1999 to July 2003, he received his PhD in Economics from the Department of World Economy and Politics, Graduate School of Chinese Academy of Social Sciences.

He joined the National Economic Integration Division of the National Planning Commission in April 1997.

From November 2003 to December 2005, he served as Deputy Director of the General Quantity Department of the National Economic Integration Division of the National Development and Reform Commission. From December 2005 to January 2008, he served as Director of the Total Quantity Department of the General Department of National Economy. From January 2008 to March 2011, he served as Director of the General Department of the National Economic Integration Department. From March 2011 to August 2016, he served as Deputy Director of the Department of National Economic Integration. From August 2016 to June 2018, he served as Director of the Department of National Economic Integration. In June 2018, he served as Secretary-General of the National Development and Reform Commission and Director of the General Department of National Economy (no longer in September 2018). In July 2018, he was also the spokesman of the National Development and Reform Commission. In February 2019, he was appointed member and secretary-general of the Party Group of the National Development and Reform Commission. Source: Changan Street Governor Responsible Editor: Pan Qingqing_NBJS5830

From November 2003 to December 2005, he served as Deputy Director of the General Quantity Department of the National Economic Integration Division of the National Development and Reform Commission.

From December 2005 to January 2008, he served as Director of the Total Quantity Department of the General Department of National Economy.

From January 2008 to March 2011, he served as Director of the General Department of the National Economic Integration Department.

From March 2011 to August 2016, he served as Deputy Director of the Department of National Economic Integration.

From August 2016 to June 2018, he served as Director of the Department of National Economic Integration.

In June 2018, he served as Secretary-General of the National Development and Reform Commission and Director of the General Department of National Economy (no longer in September 2018).

In July 2018, he was also the spokesman of the National Development and Reform Commission.

In February 2019, he was appointed member and secretary-general of the Party Group of the National Development and Reform Commission.