Lin Guanghua, vice mayor of Shantou, Guangdong, received disciplinary inspection and supervision investigation

category:Society
 Lin Guanghua, vice mayor of Shantou, Guangdong, received disciplinary inspection and supervision investigation


Lin Guanghuas resume Lin Guanghua, male and Han nationality, was born in October 1968 in Jinping District of Shantou, and joined the Communist Party of China in January 1991. From May 2002 to September 2006, the Deputy Secretary of the Party committee of Dongguan Zhangmu tou town was appointed Deputy Secretary of the Party committee of Zhong Tang Town, Dongguan city from September 2006 to July 2008, and the mayor of Haojiang District Committee, deputy secretary of Shantou City, deputy secretary, deputy governor and deputy director of Shantou city of Haojiang District in July 2008 to April 2010, and appointed Deputy Secretary of Haojiang District Committee of Shantou city and director of District Peoples Congress. From January to January 2017, the Secretary of Shantou Haojiang District Committee, the director of the District Peoples Congress and the Secretary of the Party committee of the Shantou Special Economic Zone Free Trade Zone in January 2017 served as a member of the Party committee of the Shantou municipal government and the source of the vice mayor: the editor of the website of the central discipline Commission supervision department: Gu Ying _NN6577 Lin Guanghua, male and Han nationality, was born in October 1968 in Jinping District of Shantou, and joined the Communist Party of China in January 1991. From September 2006 to July 2008, he served as deputy secretary and mayor of the town hall of Dongguan city hall. From May 2010 to September 2012, he was appointed secretary of Shantou Haojiang District Committee and director of the District Peoples Congress. From September 2012 to January 2017, he was appointed secretary of Shantou Haojiang District Committee, director of the District Peoples Congress, and Secretary of the Shantou Special Economic Zone bonded area. He has been a member and deputy mayor of the Shantou municipal government since January 2017.