Former vice chairman of CPPCC in Jinzhong, Shanxi, was examined and retired in April last year.

category:Society
 Former vice chairman of CPPCC in Jinzhong, Shanxi, was examined and retired in April last year.


Qin Tai Ming resume Qin Taiming, male, Han nationality, born in April 1957, Shanxi Ningwu people, college degree. Joined the Communist Party of China in March 1980 and joined the work in April 1974. In July 1992, he was the deputy director and director of the office of the Jinzhong Committee of the Lingshi Committee. In March 1997, he was the Standing Committee of the Lingshi County Committee and the Minister of propaganda; in June 1998, the permanent committee of the Lingshi County Committee, the Minister of the organization, and the Deputy Secretary of the municipal Party committee of Jiexiu in March 2002; Deputy Secretary and mayor of the municipal Party committee of the Jiexiu municipal Party committee in May 2005; and in August 2009, the Secretary of the municipal Party committee of Jiexiu and the mayor of the Municipal Committee of Jiexiu. In November, he was the Secretary of the Jiexiu municipal Party committee; in December 2012, he was the Secretary of the Party Work Committee of the Jinzhong economic and Technological Development Zone, and the vice chairman of the Jinzhong Municipal Political Consultative Conference in April 2013; and retired in April 2017. (Shanxi Provincial Commission for Discipline Inspection and supervision) source: Central Commission for Discipline Inspection, State Administration of Supervision Website Editor: Fan Jiang, _NN9138 In July 1992, he was deputy director and director of the office of the Jinzhong prefectural Party Committee Organization Department. In March 1997, he was appointed as the Standing Committee of the Lingshi County Committee and the Minister of propaganda. In June 1998, he was appointed as the Standing Committee of the Lingshi County Committee and the Minister of the organization. In March 2002, he was the Deputy Secretary of the Jiexiu municipal Party committee. In May 2005, he was appointed Deputy Secretary and mayor of Jiexiu municipal Party committee. In November 2009, he was the Secretary of the Jiexiu municipal Party committee. In December 2012, he was appointed secretary of the Party Working Committee of Jinzhong economic and Technological Development Zone. Vice chairman of the Jinzhong Municipal Political Consultative Conference (CPPCC) in April 2013. Retire in April 2017. (Shanxi Provincial Commission for Discipline Supervision)