The vice governor who had been promoted across the province for only 3 months was found 2 days ago.

category:Society
 The vice governor who had been promoted across the province for only 3 months was found 2 days ago.


At 10:30 on May 4th, the State Supervision Commission of the central discipline Commission issued a message that the deputy governor of Guizhou province was suspected of being seriously violating the law and is currently receiving disciplinary review and supervision from the State Commission of the Central Commission for Discipline Inspection. Political affairs has noticed that this is the second vice governor of Guizhou who has been sacked in the near future. At eleven oclock in the evening of April 1st, Wang Xiaoguang, the former standing committee and vice governor of the Guizhou provincial Party committee, was sacked. This time, Pu Po, who has been checked, has been working in Sichuan. In January this year, he was transferred to Guizhou by the Secretary of the Deyang Municipal Committee of Sichuan. In January 22nd this year, the thirty-third session of the twelve Standing Committee of the Guizhou Provincial Peoples Congress was held in Guiyang. The meeting voted to accept the resignation of 3 people such as Wang Xiaoguang and vice governor of Guizhou Province, and decided to appoint 3 people like Pu Po and vice governor of Guizhou Provincial Peoples government. In January 30th this year, the leadership of the Guizhou provincial government was changed, and Po Po was re elected. According to the division of labor, Pu Po is responsible for environmental protection, land and resources, housing and urban and rural construction, industry and commerce, quality and technology supervision, and is responsible for the work of safety production in the field, and fulfilling the one duty in the construction of the partys clean and clean government. That is to say, Pu Po has been promoted to the Deputy ministerial level for only 3 months. This broke the previous record of provincial and ministerial officials. At present, on the official website of Guizhou provincial government, Pu Bos resume and related information have been removed. He was born in November 1963. He served in Nanchong, Guangan, Liangshan, Bazhong and other places in Sichuan. In 2008, he served as mayor of Bazhong and became a cadre in the hall. In 2010, he was transferred from Bazhong to the Organizational Department of the Sichuan provincial Party committee and served as deputy secretary. In June 2015, he was appointed secretary of the Deyang Municipal Committee to January this year. Political affairs noticed that Li Chengyun, former vice governor of Sichuan Province, who was sentenced in May last year, served as secretary of the Deyang Municipal Committee for 5 years. In March 2016, Yang Jianming, former member of the Standing Committee of the Deyang Municipal Committee and propaganda department, and former Secretary of the Municipal Economic and Technological Development Zone Party committee, were investigated. In July 2016, Yi Jie, deputy secretary of the Dazhou Municipal Committee of Sichuan Province, dismissed the horse. Yi Jie transferred to Dazhou before, served as secretary of the Standing Committee of the Deyang Municipal Committee, organization department, standing committee of the municipal Party committee, deputy mayor. Political affairs noticed that Guizhou was one of the first round inspections of the nineteen Central Committee. On the morning of February 22nd, the central fourth inspection team inspected the mobilization meeting of Guizhou Province, marking the official launch of the current round of inspections. With PU Po checked, the central fourth inspection team during the inspection tour in Guizhou, in a month, even two vice governors sacked. According to the report, according to the clue of the transfer of the central inspection group, as of April 25, 2018, the Guizhou provincial inspection and supervision organs at all levels were transferred to 78 112 persons after the initial nuclear examination. Among them, the provincial officials (including the Department cadres, the county Party Secretaries and the magistrates) were 13, and the other cadres were 99, and 9 were left. In fact, there are 13 pieces of 17 people to be filed, and the total number of clues to the problem is 28.7%. Pu Pos resume Male, Han nationality, born in November 1963, Nanchong, Sichuan, joined the work in August 1981, joined the CPC in January 1990, and graduated from the provincial Party school. From October 1978 to August 1981, Sichuan forestry school studied. From August 1981 to November 1983, he was appointed cadre of the Forestry Research Institute of Nanchong, Sichuan. From November 1983 to September 1987, he served as a cadre of the Nanchong agricultural and Trade Office of Sichuan province. From September 1987 to August 1989, he majored in Chinese language and literature in the Chinese Department of Nanchong normal college. From August 1989 to September 1993, he was successively appointed assistant director of Nanchong agricultural industry committee of Sichuan Province, deputy chief of planning and construction department and Secretary General of secretarial section (during September 1992 to December 1992, study in the Middle School of the Party School of Nanchong Land Committee; From January 1993 to June 1993, he was appointed Deputy Secretary of the Party committee of Lei Sheng Town, wusheng County, Sichuan province. From September 1993 to August 1995, he was successively appointed deputy director of the office of Guangan area of Sichuan Province, Deputy Secretary General of the office, and the director of the relief office of the office of the Office (the county was clearly defined as the county level in March 1995). From August 1995 to January 1999, he was successively appointed as the Standing Committee of Sichuan wusheng County Committee, deputy executive deputy county chief (county level), deputy secretary of the county committee, county head, and Secretary of the county committee (between March 1996 to August 1997, Sichuan Provincial Academy of Social Sciences, industrial economy and enterprise management graduate course class study, August 1996 to December 1998, Sichuan provincial Party school economic management Study in the undergraduate course of science and Technology); From January 1999 to December 2003, the deputy mayor of Guangan, Sichuan (during the period from March 2001 to July 2003, the graduate class of the modern management of the Party School of Sichuan provincial Party committee); From December 2003 to March 2006, he served as the Standing Committee of the Guangan Municipal Committee of Sichuan province and the Minister of propaganda department. From March 2006 to May 2008, the Standing Committee of the Liangshan state committee of Sichuan province and the deputy governor (between March 2007 to July 2007, the sixth phase half year training class of the Central Party School); May 2008 to June 2008, as Deputy Secretary of Bazhong municipal Party committee of Sichuan province; from June 2008 to Bazhong, deputy secretary of Bazhong municipal Party committee of Sichuan Province From August 2008 to May 2010, he was deputy secretary and mayor of Bazhong Municipal Committee of Sichuan province. From May 2010 to June 2015, he was appointed Deputy Minister of Sichuan Provincial Committee Organization Department; June 2015 to January 2018, as secretary of Deyang municipal Party committee of Sichuan province; in January 2018, he was the deputy governor of Guizhou province and the Party member of provincial government. The source of this article: political responsibility editor: Zhao Yaping _NN9005 From March 2006 to May 2008, the Standing Committee of the Liangshan state committee of Sichuan province and the deputy governor (between March 2007 to July 2007, the sixth phase half year system of the Central Party school for the training of young and young cadres); From May 2008 to June 2008, he was Deputy Secretary of Bazhong Municipal Committee of Sichuan province. From June 2008 to August 2008, he was deputy secretary and acting mayor of Bazhong Municipal Committee of Sichuan province. From August 2008 to May 2010, he was deputy secretary and mayor of Bazhong Municipal Committee of Sichuan province. From May 2010 to June 2015, he served as deputy executive director of the Organizational Department of the Sichuan provincial Party committee. From June 2015 to January 2018, he was appointed secretary of the Deyang Municipal Committee of Sichuan province. Since January 2018, he has been a member of the Guizhou provincial vice governor and provincial government party member.